W miniony wtorek w naszej szkole odbył Dzień Bezpieczeństwa, który rozpoczynała prelekcją pani Alicja Knopek – coaching żywieniowy, dietetyk kliniczny i sportowy. Pani Alicja przybliżyła uczniom zasady zdrowego żywienia, wpływ odżywiania na samopoczucie oraz funkcjonowanie organizmu. Zwróciła uwagę na szkodliwość napojów energetycznych, a także substancji chemicznych, konserwantów i cukrów zawartych w produktach spożywanych na co dzień.

Policjanci z Żywca i Łodygowic st. asp. Barbara Kotlarska i st. asp. Sebastian Piotrowski przypomnieli uczniom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Następnie grupa Starszaków i klasy 1-3 wzięły udział w „Akcji cytrynka”, której towarzyszył „Sznupek” – maskotka policyjna. Kierowca, który jechał bezpiecznie, nie łamiąc przepisów otrzymywał od dzieci jabłuszko, a za nieprzestrzeganie przepisów kierowca otrzymywał cytrynkę.

W tym samym czasie pani Aleksandra Motz-Jaksoń i pani Magdalena Niemiec z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żywcu przeprowadziły wykłady dla uczniów kl. 4-8 dotyczące szkodliwości palenia papierosów, e-papierosów, skutków niewłaściwego zażywania antybiotyków, środków przeciwbólowych oraz mechanizmu uzależnienia. Dla klas 7-8 dodatkowo odbyły się ćwiczenia praktyczne z alkogooglami i narkogooglami, podczas których młodzi ludzie mogli zobaczyć, jak zmienia się percepcja po użyciu alkoholu czy narkotyków, przedstawiono również konsekwencje zażywania „dopalaczy”.