KORNEL MAKUSZYŃSKI

Urodził się 8 stycznia 1884 roku w Stryju koło Lwowa. Kiedy przebywał w gimnazjum lwowskim ukochał teatr. To zachęciło młodego gimnazjalistę do pisania krytyk teatralnych. Kornel Makuszyński sam pracował na swoje wykształcenie. Siłą własnego charakteru zdobył wykształcenie uniwersyteckie we Lwowie, a następnie studiował na Sorbonie literaturę francuską.

Przed I wojną światową pracował jako kierownik literacki Teatru Miejskiego. Lata wojny rzuciły Makuszyńskiego w głąb Rosji. Zwolniony z zesłania zamieszkał w Kijowie. Wraz z odzyskaniem niepodległości zaczął się nowy, warszawski okres, w życiu pisarza. Od roku 1934 drugim domem Makuszyńskiego stało się Zakopane. Tak jak w Warszawie, również i tutaj Kornel Makuszyński uczestniczył czynnie w bujnym życiu artystycznym, towarzyskim i sportowym. Owocem tego były liczne felietony i książki o sprawach zakopiańskich. Wprawdzie Pan Kornel nie uprawiał sportów, nie chodził po górach, ale patronował wielu komitetom organizacyjnym zawodów narciarskich, konnych, samochodowych. Swoim patronatem objął klub „Wisła”. Z jego inicjatywy najbiedniejsza młodzież góralska dostawała narty, aby mogła ćwiczyć się w konkurencjach narciarskich. Tę piękną działalność przyjaciela dzieci przypominają dziś zawody narciarskie rozgrywane o memoriał Kornela Makuszyńskiego. W roku 1931 Zakopane nadało pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela.

Makuszyński zmarł w roku 1953. Został pochowany na Pękowym Brzysku, na najstarszym zakopiańskim cmentarzu. Pozostawił po sobie około siedemdziesięciu książek. Są to zbiory wierszy, felietonów, humoresek, recenzji teatralnych, noweli, powieści. Jednak prawdziwie trwałe miejsce zyskały sobie jego powieści dla młodzieży, żeby już nie wspomnieć o sławnym komiksie „Przygody Koziołka Matołka”. Inne jego popularne książki to: „Panna z mokrą głową”, „Awantura o Basię”, „Szatan z siódmej klasy”, „Przyjaciel wesołego diabła”, „Szaleństwa panny Ewy”, „ O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Szewc Kopytko i kaczor Kwak”, „Awantury i wybryki małej małpki Fiki -Miki”, „O wawelskim smoku”, „Skrzydlaty chłopiec”, „Po mlecznej drodze”, „Wielka brama”, „Połów gwiazd”. Książki te miały wiele wznowień i tłumaczeń na języki obce.