W dniu 25.11.2022 r. Dzień Bezpieczeństwa w ZSP w Leśnej rozpoczął pan Adam Rutkiewicz – lekarz psychiatra, który podczas spotkania przybliżył naszym uczniom pojęcie dobrostanu psychicznego. Przedstawił przyczyny, objawy, skutki depresji, zaburzeń odżywiania, zaburzeń lękowych. Na koniec wykładu poinformował, kiedy i w jaki sposób szukać pomocy. W ramach tego dnia, pani Aleksandra Motz-Jaksoń i pani Magdalena Niemiec z PSSE w Żywcu przeprowadziły wykłady dla dzieci i młodzieży (kl.4-8) dotyczące szkodliwości palenia papierosów, skutków spożywania przez dzieci napojów energetycznych, lekarstw i środków przeciwbólowych oraz mechanizmu uzależnienia. Dla klas 7-8 dodatkowo odbyły się warsztaty dotyczące skutków zażywania dopalaczy oraz ćwiczenia praktyczne z alkogooglami i narkogooglami, podczas których młodzi ludzie mogli zobaczyć, jak zmienia się percepcja po użyciu alkoholu czy narkotyków.
Klasy 1-3 oraz Przedszkolaki brały udział w pogadance o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, o numerach alarmowych – szczególnie 112, o rozmowach z nieznajomymi, pozycji obronnej przed atakującym zwierzęciem – „żółwik”. Pogadankę przeprowadziły mł. asp. Jolanta Frydel oraz asp. Barbara Kotlarska z Wydziału Ruchu Drogowego z KPP w Żywcu. W spotkaniu dzieciom towarzyszył „Sznupek” – maskotka policyjna. Następnie grupa Starszaków i klasy 1-3 wzięły udział w „Akcji cytrynka” do której dołączył dzielnicowy asp. Sebastian Piotrowski. Dzieci towarzyszyły policjantom podczas kontroli pojazdów. Kierowca, który jechał bezpiecznie, nie łamiąc przepisów otrzymywał od dzieci jabłuszko, a za nieprzestrzeganie przepisów kierowca otrzymywał cytrynkę.
Na zakończenie klasy 4-8 spotkały się na sali gimnastycznej, gdzie asp. Barbara Kotlarska przypomniała o ważnych informacjach dotyczących odpowiedzialności karnej nieletnich. Ponadto przedszkolaki/uczniowie wykonali plakaty „Żyj aktywnie i zdrowo!”, z robotami Photon utrwalili znaki zakazu, bezpieczne przechodzenie przez pasy.