Dnia 30 maja 2022 r. uczniowie klas: 6, 7a oraz 7b wyjechali na pokazy fizyczne do Naukotechniki – Beskidzkiego Centrum Nauki w Świnnej. Młodzież miała okazję zobaczyć doświadczenia z ciekłym azotem, skroplonym tlenem, zbadać siłę ciśnienia i próżni. Prowadzący prelekcję i pokazy Pan Bogdan Martyniak w ciekawy sposób prezentował kolejne zagadnienia związane z niskimi temperaturami, gdyż temperatura ciekłego azotu to -196 stopni Celsjusza. Mimo to znaleźli się ochotnicy, którzy nie bali się z nią kontaktu. Uczniowie zobaczyli doświadczenia, w których powstaje dużo “dymu”, wybuchów, które są następstwem wysokiej rozprężności ciekłego azotu. Widzieli, że po zanurzeniu w ciekłym azocie banan staje się tak twardy, że można nim przybijać gwoździe, a róża kruszy się na drobne kawałeczki jakby była ze szkła. Nadmuchany balonik zanurzony w ciekłym azocie zaczyna się kurczyć, a po wyjęciu go z azotu i ogrzaniu, wraca do pierwotnych rozmiarów. Dodatkowo młodzież miała okazję sprawdzić siłę podciśnienia w doświadczeniu Ottona Von Gericke z półkulami magdeburskimi. Po pokazach przyszedł czas na warsztaty inżynierskie, w których grupy uczniów miały za zadanie zbudować jak najwyższą budowlę mając do dyspozycji tylko słomki i zszywacz. Każda ekipa wymyślała swój sposób, modyfikowała metody konstruowania, żeby osiągnąć jak najlepszy efekt. Zwyciężyła drużyna z klasy 7a: Bartosz Talik, Hubert Dziergas, Oskar Dudys oraz Łukasz Matlak. Pan Bogdan pogratulował chłopcom budowli oraz rekordu wysokości wieży! Tego dnia padły dwa rekordy, gdyż drugą co do wielkości konstrukcją była ta stworzona przez uczniów klasy 6: Dawida Łoboza, Pawła Rusa, Pawła Kubaczka oraz Maksymiliana Pietraszko. Obydwie grupy zostały nagrodzone. Brawo! Wszyscy byli pod wrażeniem tego ciekawego spotkania z nauką.