Finlandia jest głównym koordynatorem projektu „Travelling Europe by Art”, dlatego pierwsze spotkanie organizacyjne odbyło się właśnie w tym kraju, w mieście Tampere. Celem spotkania było ustalenie przez wszystkich uczestników projektu poszczególnych etapów pracy każdego członka oraz zapoznanie się z pierwszymi trzema artystami, których prace uczniowie mieli wykonywać w swoich szkołach.

Dzięki gościnności przyjaciół z Finlandii nauczyciele z Litwy, Niemiec i Polski mogli poznać szkołę, dyrektora, nauczycieli oraz uczniów. 

Pierwszy dzień wizyty rozpoczął się spacerem urokliwą ścieżką leśną, która prowadziła prosto do szkoły. Szkoła umiejscowiona jest na terenie lasu, z którego uczniowie mogą korzystać podczas zajęć lub przerw. Dyrektor szkoły oprowadziła wszystkich po salach lekcyjnych, a następnie przedstawiła funkcjonowanie fińskich szkół.

W czasie tych kilku dni pobytu nauczyciele zwiedzali muzea, czerpiąc inspiracje z dzieł sztuki, które mogli podziwiać. Odwiedzili galerię oraz warsztat pracy słynnej fińskiej artystki Kirsi Neuvonen. Brali udział w lekcji, na której mogli uczniom opowiedzieć o swoich szkołach oraz o krajach z których pochodzą. Następnie uczyli się technik prac srtystów: Kirsi Neuvonen, Joan Miro i Albrechta Durera.