- CEL WPROWADZENIA PROCEDUR
- Celem wprowadzenia niniejszych Procedur jest ustalenie zasad organizacji zajęć w szkole, wydawania posiłków, zapewnienia higieny, czyszczenia, dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni oraz postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Leśnej, przy zachowaniu reżimu sanitarnego w związku z zagrożeniem chorobą COVID-19.
- Procedury zostały przygotowane w oparciu o wytyczne GIS i MEN dla szkół podstawowych – bezpieczny powrót do szkoły.
- OGÓLNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA EPIDEMIOLOGICZNEGO
- Każda osoba, wchodząca do budynku szkoły podlega obowiązkowej kontroli temperatury ciała. Pomiar temperatury prowadzony jest przez pracownika szkoły, który wyposażony jest w środki ochrony osobistej, a w szczególności w jednorazowe rękawiczki oraz maseczkę, ewentualnie przyłbicę lub inne środki ochrony zakrywające usta i nos.
- Termometr bezdotykowy podlega dezynfekcji nie rzadziej niż raz na 10 użyć. W przypadku korzystania z termometru innego niż bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.
- W przypadku stwierdzenia podwyższonej temperatury ciała tj. powyżej 37,5o C osoba badana nie jest wpuszczana na teren budynku szkoły.
- W razie konieczności wejścia na teren szkoły rodzice/opiekunowie zobowiązani są do bezwzględnego stosowania jednorazowych rękawiczek ochronnych oraz maseczek, ewentualnie przyłbic lub innych środków ochrony zakrywających usta i nos.
- W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywiesza się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – stosowne instrukcje.
- Nauczyciele i inni pracownicy szkoły powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.
- Przy wejściu głównym na tablicy ogłoszeń oraz w sekretariacie szkoły umieszcza się numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych oraz alarmowych.
- Zasady bezpiecznego korzystania z biblioteki szkolnej określa odrębna procedura.
- ORGANIZACJA ZAJĘĆ W SZKOLE
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji na warunkach domowych lub w izolacji.
- Uczniowie są przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych, przy czym na teren budynku szkoły wpuszczany jest tylko uczeń. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa.
- Uczniowie wpuszczani są do szkoły/opuszczają szkołę wyłącznie przez jedno wyznaczone
w tym celu wejście/wyjście. - W miarę możliwości zajęcia lekcyjne dla poszczególnych klas prowadzone są w jednej sali. Zaleca się unikanie częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.
- Czekając na wejście do szkoły albo sali lekcyjnej uczniowie zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m). W przestrzeniach wspólnych, w czasie przerw, uczeń obowiązkowo używa maseczki.
- Ewentualna komunikacja w przestrzeniach wspólnych szkoły powinna być tak zorganizowana aby uczniowie w większych grupach w miarę możliwości nie stykali się ze sobą.
- W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi stosowane będą rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych).
- Każdy uczeń musi posiadać własne przybory i podręczniki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi i podręcznikami między sobą. Podręczniki szkolne powinny być przechowywane we własnej szafce ucznia.
- Na zajęcia informatyki uczeń przynosi własne rękawiczki.
- Nauczyciel pełniący dyżur w okolicach szatni nie dopuszcza do organizowania się większych skupisk uczniów przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć.
- Nauczyciel organizuje ewentualne przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela (dotyczy klas 1-3)
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu między nimi.
- Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
- Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów ze szkoły mają obowiązek zachowania dystansu społecznego w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m.
- Należy unikać przekazywania uczniom przyborów do pisania na tablicy, a w razie ich wykorzystania przez ucznia przybory do pisania powinny być zdezynfekowane.
- Zeszyty, karty pracy, klasówki, sprawdziany, zadania domowe, wypracowania, które są przygotowywane przez uczniów w tradycyjnej, papierowej formie po zebraniu przez nauczyciela celem poddania kwarantannie powinny zostać odłożone na okres 2 dni do pudła, torby lub na wydzielone półki i oznaczone datą zebrania od uczniów.
- ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE
- Szkoła organizuje zajęcia świetlicowe dla uczniów, których rodzice zgłosili potrzebę korzystania ze świetlicy szkolnej. Godziny pracy świetlicy wynikają z potrzeb zgłaszanych przez rodziców.
- Pomieszczenia świetlicy należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy, w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
- ORGANIZACJA ŻYWIENIA
- Korzystanie z posiłków następuje wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. W przypadku braku możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
- Stołówka nie działa na zasadach samoobsługi. Dania i produkty podawane są przez osobę do tego wyznaczoną (obsługę stołówki).
- Wydawanie posiłków następuje według harmonogramów uzgadnianych na bieżąco przez nauczycieli – opiekunów grup.
- Po każdej grupie uczniów blaty stołów i poręcze krzeseł powinny być czyszczone.
- Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60 0C lub je wyparzać.
- Przy organizacji żywienia obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego wprowadza się obowiązek zachowania odległości co najmniej 1,5 m pomiędzy stanowiskami pracy.
- Jeżeli zachowanie odległości co najmniej 1,5 m pomiędzy stanowiskami pracy nie jest możliwe wprowadza się obowiązek stosowania środków ochrony osobistej, płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni i sprzętów, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
- Z obszaru sali jadalnej usuwa się wszelkiego rodzaju dodatki kulinarne i dekoracyjne (cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki).
- HIGIENA, CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA POMIESZCZEŃ ORAZ POWIERZCHNI
- Przed wejściem do budynku szkoły umożliwia się skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieszcza się informację o sposobie jego użycia. Wszystkie osoby wchodzące do budynku szkoły zobowiązane są do zdezynfekowania rąk.
- Nauczyciel zobowiązany jest do zwracania uwagi na to aby uczniowie regularnie myli ręce wodą z mydłem szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.
- W sali, w której prowadzone są zajęcia należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować.
- Źródełka wody pitnej pozostają wyłączone. Korzystanie przez uczniów z innych dystrybutorów wody powinno odbywać się pod nadzorem opiekuna i przy realizacji zasad higienicznych.
- W razie korzystania w trakcie zajęć z przyborów sportowych (piłki, skakanki, obręcze itp.) po każdym użyciu przez dane dziecko należy je dokładnie czyścić lub dezynfekować. Przybory sportowe nie powinny być wykorzystywane jednocześnie przez więcej niż jedno dziecko.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
- Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany. W przypadku braku takiej możliwości sprzęt należy zabezpieczyć przed używaniem.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły i z szkoły niepotrzebnych przedmiotów. W razie przyniesienia przez ucznia ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów powinny one być pozostawione w szatni. W przypadku dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi należy dopilnować aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym.
- Sale powinny być wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Wprowadza się obowiązek wykonywania codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
- Przy zmianie lekcyjnej przez daną klasę i po zakończeniu zajęć lekcyjnych w danym dniu czyszczeniu podlega blat stołu i poręcze krzesła na którym siedział uczeń i nauczyciel.
- Zapewnia się bieżącą dezynfekcję toalet oraz ich wyposażenia w szczególności klamek, kurków, pokręteł do wody, przycisków spłuczek.
- Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji ze szczególną dbałością
o przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji. Karty charakterystyk substancji używanych chemicznych do dezynfekcji znajdują się w sekretariacie. - Podczas zajęć nauczyciele powinni często przypominać uczniom o zasadach zachowania higieny osobistej w tym o konieczności zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- Zużyte chusteczki, maseczki, rękawice, inne środki ochrony osobistej oraz materiały wykorzystywane do czyszczenia i dezynfekcji powinny być wyrzucane są do pojemnika lub worka na odpady mieszane.
- PRZEBYWANIE NA TERENIE SZKOŁY OSÓB Z ZEWNĄTRZ
- Przebywanie osób z zewnątrz na terenie szkoły powinno być ograniczone do minimum z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m.in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe).
- W razie potrzeby kontakt rodziców/opiekunów z nauczycielem powinien następować przy wykorzystaniu telefonu lub poczty elektronicznej.
- Zaleca się zachowanie przez pracowników podwyższonych środków ostrożności przy kontakcie z dostawcami towarów i artykułów spożywczych. Najlepiej aby odbioru towarów i artykułów spożywczych dokonywał jeden pracownik wyposażony w środki ochrony osobistej, a w szczególności w jednorazowe rękawiczki oraz maseczkę, ewentualnie przyłbicę lub inne środki ochrony zakrywające usta i nos.
- STOSOWANIE PRZEZ PRACOWNIKÓW ŚRODKÓW OCHRONY OSOBISTEJ
- Pracownicy szkoły powinni być zaopatrzeni w środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki oraz maseczki, ewentualnie przyłbice lub inne środki ochrony zakrywające usta i nos.
- W razie konieczności przeprowadzania zabiegów higienicznych u ucznia – adekwatnie do zaistniałej sytuacji personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy szkoły powinni być zaopatrzeni w fartuch w z długim rękawem.
- PRZYJMOWANIE KORESPONDENCJI, WNOSZENIE OPŁAT
- W przypadku przyjmowania z zewnątrz jakichkolwiek dokumentów lub przesyłek pocztowych/kurierskich wymagane jest stosowanie przez osoby odbierające przedmiotowe przesyłki środków ochrony osobistej w postaci maseczek, ewentualnie przyłbic lub innych środków ochrony zakrywających usta i nos oraz dodatkowo jednorazowych rękawiczek ochronnych.
- Wnoszenie opłat za wyżywienie powinno być dokonywane przelewem na wskazany numer rachunku bankowego. W razie potrzeby kontakt rodziców/opiekunów z sekretariatem powinien następować przy wykorzystaniu telefonu lub poczty elektronicznej.
- POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA U UCZNIA
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia
w specjalnie przygotowanym w tym celu pomieszczeniu – gabinet pielęgniarki szkolnej, z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób przy równoczesnym powiadomieniu rodziców/opiekunów w celu odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu). O zaistniałym incydencie Dyrektor powiadamia organ prowadzący oraz stację sanitarno-epidemiologiczną w Żywcu. - Zajęcia w tym dniu w klasie do której uczęszczał uczeń powinny być zawieszone, a rodzice/opiekunowie uczniów powinni być poinformowani o zaistniałej sytuacji i wezwani do odbioru dzieci.
- Do czasu obioru dzieci przez rodziców/opiekunów nauczyciel przeprowadza uczniów do wcześniej przygotowanej, rezerwowej sali, a sala w której przebywało dziecko z objawami infekcji dróg oddechowych jest niezwłocznie wietrzona, myta i dezynfekowana.
- Obszar, w którym poruszało się i przebywało dziecko należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (zabawki, klamki, poręcze, uchwyty).
- Dyrektor sporządza listę osób, z którymi uczeń podejrzany o zakażenie miał kontakt w danym dniu i zabezpiecza ją celem ewentualnego przekazania stacji sanitarno-epidemiologicznej.
- Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustaleniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA U PRACOWNIKA
- Do pracy mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- W przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej pracownik powinien pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną a w razie pogorszenia się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że może być zakażony koronawirusem.
- W przypadku gdy pracownik manifestuje, przejawia niepokojące objawy infekcji dróg oddechowych w miejscu pracy należy odsunąć go od wykonywanych obowiązków, wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci oraz odizolować go w specjalnie przygotowanym w tym celu pomieszczeniu – gabinet pielęgniarki szkolnej, z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób, przy równoczesnym umożliwieniu pracownikowi kontaktu telefonicznego z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. W razie potrzeby Dyrektor powiadamia o incydencie organ prowadzący oraz stację sanitarno-epidemiologiczną w Żywcu.
- Na podstawie decyzji Dyrektora zajęcia szkolne w tym dniu mogą być zawieszone.
- Jeżeli objawy infekcji dróg oddechowych dotyczą opiekuna uczniów Dyrektor zabezpiecza szybkie uzupełnienie kadry pedagogicznej a dzieci do czasu obioru przez rodziców/opiekunów przeprowadzane są do rezerwowej sali. Sala, w której przebywał opiekun uczniów z objawami chorobowymi jest niezwłocznie wietrzona, myta
i dezynfekowana. - Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty).
- Dyrektor sporządza listę osób, z którymi pracownik podejrzany o zakażenie miał kontakt
w tym dniu i zabezpiecza ją celem ewentualnego przekazania stacji sanitarno-epidemiologicznej. - Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustaleniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- RAPORTOWANIE O LICZBIE DZIECI LUB INCYDENTACH
- Codziennie do godziny 10:00 do organu prowadzącego przesyłane są informacje dotyczące liczby uczniów obecnych w danym dniu w szkole wraz z podaniem imienia i nazwiska dziecka oraz jego miejsca zamieszkania. Podanie tych informacji wynika z konieczności sprawdzenia czy uczeń nie pochodzi z domu, w którym członkowie rodziny są objęci kwarantanną lub izolacją.
- W sytuacji, o której mowa w ust. 1 powyżej przyjmuje się, że obowiązek przekazania danych osobowych jest uzasadniony interesem publicznym w dziedzinie zdrowia publicznego i walką z COVID-19 a tym samym nie stanowi naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych, w szczególności zaś art. 6 i 9 ust. 2 lit. i rozporządzenia RODO.
- Niezależnie od obowiązku, o którym mowa jest w ust.1 powyżej Dyrektor jest zobowiązany do bieżącego informowania organu prowadzącego o wszelkich incydentach dotyczących bezpieczeństwa epidemiologicznego na terenie szkoły.