EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to akcja promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w każdym wieku w ciekawy sposób. Państwa europejskie ścigają się, które z  nich zorganizuje więcej wydarzeń związanych z programowaniem. Z roku na rok zwiększa się liczba inicjatyw oraz uczestników. Obecnie Polska uczestniczy w aż 11234 wydarzeniach!

W tym roku, uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy mieli okazję uczestniczyć w tej akcji. Nauczyciele szkoły podstawowej zorganizowali zajęcia z kodowania poprzez zabawę dla uczniów trzech klas. Pani mgr Emilia Zuziak przeprowadziła w klasie drugiej wydarzenie pt.:”Kodowanie na dywanie”, w ramach którego dzieci kodowały na macie, poprzez ustawianie kubeczków w odpowiednim kolorze, programowały na macie multimedialnej oraz rozszyfrowywały kody indywidualnie, czego rezultatem były piękne obrazki wiewiórek i lisów. Pani mgr Aneta Dybał-Kubica animowała przedsięwzięcie o nazwie: ” W świecie komiksów – programowanie w Scratch.”. Podczas niego uczniowie klasy siódmej tworzyli komiks w programie Scratch poprzez tworzenie algorytmów dla danych postaci. Pani mgr Magdalena Pietraszko przeprowadziła zajęcia pt.: „Let’s go Scottie Go!”. Uczniowie klasy ósmej mieli możliwość rozwiązywania kolejnych problemowych planszy na tabletach, przez tworzenie algorytmów z klocków, wg. których ma się poruszać kosmita o imieniu Scottie.

Akcja Code Week 2019 przebiegła w atmosferze zabawy, przy pełnym zaangażowaniu uczniów i nauczycieli. Dzieci uczyły się kodowania w nietypowy, nieszablonowy sposób,  dzięki czemu sprawiło im to dużo radości.  Wspaniale było uczestniczyć w takiej imprezie. Z pewnością weźmiemy w niej udział także w przyszłym roku!