Uroczystość w dniu 11 listopada 2018r., podczas której Prezydent RP- Andrzej Duda pośmiertnie uhonorował Orderem Orła Białego za zasługi dla polskiej niepodległości-Kornela Makuszyńskiego- Patrona naszej szkoły – stała się inspiracją, aby w jego twórczości odnaleść patriotyczne przykłady.
Oto wyniki poszukiwań:

100 patriotycznych przykładów w twórczości Kornela Makuszyńskiego na 100-lecie Odzyskania Niepodległości

1.Gdzie wspaniały krąg zatacza Wisła, święta polska rzeka, wznosi się wawelska góra widna zewsząd i z daleka. (O wawelskim smoku)
2.Potem zwołał z pól i lasów dzielnych kmieciów, cnych Polaków, którzy miasto założyli, co od Kraka zwie się Kraków.(O wawelskim smoku)
3.Na wspaniałej polskiej ziemi las rósł wielki, bujny, wzniosły, Tatry małe były jeszcze i dopiero w górę rosły. (O wawelskim smoku)
4. „Ty i małe Murzyniątko dostaniecie te książeczki!” Patrzy małpka i cóż widzi? Książka śliczna, barwna, nowa, nasz Koziołek z Pacanowa! „Al. KoziłkesbenMatołkes” Tak arabski tytuł woła. I czytają: „ Ben Matołkes fugas chrustas z Lechistana, ul Afrikasgołespiętas szuru buru kęsim dana!” „Fiki-Miki – rzekł Murzynek, przeczytawszy aż do końca, „Kędy mieszka ten Koziołek, na wschód, czy na zachód słońca?” „Chodźmy aż na koniec świata poprzez kraje rozmaite, aż znajdziemy Koziołeczka i złożymy mu wizytę!” Nauczyciel im powiedział: „Takie o tym jest me zdanie, że Koziołek w Polsce mieszka, po naszemu – w Lechistanie.” „Jest to kraj ogromny wielce, śliczny, jakby malowany, a na zimę z Lechistanu przylatują tu bociany. (Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki)
5.Trzeba płynąć poprzez morza, przejść przez góry w wielkim trudzie, aż dojdziecie do tej Polski, gdzie mieszkają dobrzy ludzie.(Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki)

6.A tymczasem Goga-Goga znalazł sobie kłopot nowy, myśląc, kto by ich nauczył bardzo szybko polskiej mowy. „Chrząszcz brzmi w trzcinie”- uczy Ewcia-„Powtórz małpko, powtórz smyku!” Małpka mówi, ale czuje, że ma odcisk na języku.(Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki)
7„Bądźcie zdrowe, same dacie sobie radę, znając śliczną polską mowę.”(Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki)
8.To Polacy z wielkim trudemGdynię sobie zbudowali.(Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki)

9. Gdynia jest jak wielka brama, co nie zamknie się przez wieki, a Polacy przez nią płynąna okrętach w świat daleki.(Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki)

10.To Koziołek depeszował wyrazami wzruszonymi: „Chlebem witam was i solą na rodzinnej mojej ziemi.”(Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki)