Uroczystość w dniu 11 listopada 2018r., podczas której Prezydent RP- Andrzej Duda pośmiertnie uhonorował Orderem Orła Białego za zasługi dla polskiej niepodległości-Kornela Makuszyńskiego- Patrona naszej szkoły – stała się inspiracją, aby w jego twórczości odnaleść patriotyczne przykłady.
Oto wyniki poszukiwań:

100 patriotycznych przykładów w twórczości Kornela Makuszyńskiego na 100-lecie Odzyskania Niepodległości

1.Gdzie wspaniały krąg zatacza Wisła, święta polska rzeka, wznosi się wawelska góra widna zewsząd i z daleka. (O wawelskim smoku)
2.Potem zwołał z pól i lasów dzielnych kmieciów, cnych Polaków, którzy miasto założyli, co od Kraka zwie się Kraków.(O wawelskim smoku)
3.Na wspaniałej polskiej ziemi las rósł wielki, bujny, wzniosły, Tatry małe były jeszcze i dopiero w górę rosły. (O wawelskim smoku)
4. „Ty i małe Murzyniątko dostaniecie te książeczki!” Patrzy małpka i cóż widzi? Książka śliczna, barwna, nowa, nasz Koziołek z Pacanowa! „Al. KoziłkesbenMatołkes” Tak arabski tytuł woła. I czytają: „ Ben Matołkes fugas chrustas z Lechistana, ul Afrikasgołespiętas szuru buru kęsim dana!” „Fiki-Miki – rzekł Murzynek, przeczytawszy aż do końca, „Kędy mieszka ten Koziołek, na wschód, czy na zachód słońca?” „Chodźmy aż na koniec świata poprzez kraje rozmaite, aż znajdziemy Koziołeczka i złożymy mu wizytę!” Nauczyciel im powiedział: „Takie o tym jest me zdanie, że Koziołek w Polsce mieszka, po naszemu – w Lechistanie.” „Jest to kraj ogromny wielce, śliczny, jakby malowany, a na zimę z Lechistanu przylatują tu bociany. (Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki)
5.Trzeba płynąć poprzez morza, przejść przez góry w wielkim trudzie, aż dojdziecie do tej Polski, gdzie mieszkają dobrzy ludzie.(Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki)

6.A tymczasem Goga-Goga znalazł sobie kłopot nowy, myśląc, kto by ich nauczył bardzo szybko polskiej mowy. „Chrząszcz brzmi w trzcinie”- uczy Ewcia-„Powtórz małpko, powtórz smyku!” Małpka mówi, ale czuje, że ma odcisk na języku.(Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki)
7„Bądźcie zdrowe, same dacie sobie radę, znając śliczną polską mowę.”(Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki)
8.To Polacy z wielkim trudemGdynię sobie zbudowali.(Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki)

9. Gdynia jest jak wielka brama, co nie zamknie się przez wieki, a Polacy przez nią płynąna okrętach w świat daleki.(Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki)

10.To Koziołek depeszował wyrazami wzruszonymi: „Chlebem witam was i solą na rodzinnej mojej ziemi.”(Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki)
11.Już stolicę widać z dala, a na pierwszym wisi moście wielki napis, który głosi: „Przybywajcie mili goście!”(Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki)
12. Posłuchajcie wszyscy młodzi: Jest to serca obyczajem, że choć jest na końcu świata, za ojczystym tęskni krajem!”(Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki)
13.Przeto na Warszawy herbie lśni ta panna urodziwa, bo tak Wisła przez Warszawę, jak przez serce krew przepływa.(Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki)
14.Polski szlachcic z szablą bieży, krzykiem wielkim siejąc grozę: „Jakim prawem, krwawy zbójco, chcesz tę polską pożreć kozę?” „Ja tu jestem, pan Twardowski, co ci nie da zjeść biedaka!” (Przygody Koziołka Matołka)
15.Własnym oczom nie dowierza: „Czy gorączkę mam, czym chory? Przecie na aeroplanie Polskie widać stąd kolory!” (Przygody Koziołka Matołka)
16.Gdy się w wielkim znalazł mieście, w mądrej głowie szukał rady i niezwłocznie, bardzo wesół, mknie do polskiej ambasady. Daje złoto i powiada: „Niech to złoto, co się świeci, Ambasada zaraz wyśle dla kochanych polskich dzieci!”(Przygody Koziołka Matołka)
17. W porcie wnet mu powiedzieli: „Niech pan jedzie ze swej łaski na okręcie tym wspaniałym, co nazywa się Pułaski!”(Przygody Koziołka Matołka)
18.Kozioł tańczył w pierwszej parze Poloneza wraz z hrabiną, k