Dnia 23 listopada 2018 roku Zespół Szkolno-Przedszkolny w Leśnej był gospodarzem VII Gminnego Dnia Bezpieczeństwa odbywającego się pod hasłem: „Cyberbezpieczeństwo”. W tegorocznych obchodach brali udział uczniowie naszej szkoły oraz przedstawiciele Zespołów Szkolno-Przedszkolnych z Twardorzeczki, Lipowej, Siennej i Słotwiny .

Tematyka ta jest niezwykle ważna i zawsze aktualna. Istniejące jeszcze niedawno wyraźne rozgraniczenie pomiędzy światem realnym a światem online przestało istnieć. Do szkół trafiło pokolenie, które od najmłodszych lat wychowywało się w obecności komputera i Internetu. Aż 98% dzieci w Polsce w wieku 9-16 lat korzysta z Internetu przynajmniej raz w tygodniu.

Świat online niesie jednak ze sobą szereg zagrożeń, które młodzi ludzie często lekceważą, nie są ich świadomi lub nie zdają sobie sprawy z możliwych skutków swojego działania w sieci. Misją szkoły jest więc kształtowanie świadomości uczniów odnośnie zagrożeń internetowych oraz wskazywanie możliwych rozwiązań problemów powstałych na skutek cyberprzemocy. Wychodząc naprzeciw potrzebom obecnego pokolenia młodych ludzi, postanowiliśmy poruszyć ten temat na Gminnym Dniu Bezpieczeństwa.

Temat ten jest bardzo obszerny i porusza wiele zagadnień, dlatego uczniowie pracowali w mniejszych grupach . Każdy zespół omawiał inny temat związany z cyberbezpieczeństwem. Scenariusze zajęć zostały przygotowane w taki sposób aby zaciekawić uczniów. Na zajęciach dzieci oglądały filmiki, pracowały w grupach, rysowały plakaty, zapisywały cyberporady. Po krótkiej przerwie, uczniowie klas młodszych udali się razem z Policjantem KP w Łodygowicach, mł. asp. Sebasitanem Piotrowskim na akcję „cytrynka”. Razem z Panem Policjantem, dzieci wręczały kierowcom jabłuszko, jako nagrodę za prawidłową jazdę lub cytrynkę, jako upomnienie za złamanie przepisów ruchu drogowego. W tym czasie starsi uczniowie spotkali się z Policjantem KP w Łodygowicach asp. sztab. Sławomirem Bodkiem, który zapoznał uczniów z możliwymi cyberzagrożeniami oraz konsekwencjami łamania prawa w sieci. Po prelekcji uczniowie zaprezentowali efekty swojej pracy w grupach. Na koniec każda szkoła otrzymała dyplom za udział w VII Gminnym Dniu Bezpieczeństwa oraz upominek. Pani Dyrektor Anna Polak wręczyła również podziękowania na ręce goszczących u nas policjantów, a także Pani  Teresy Handzlik,  która pomogła zorganizować finansowanie tego wydarzenia.

VII Gminny Dzień Bezpieczeństwa zorganizowali oraz koordynowali: mgr Dominika Wolna-Wolarek, mgr Iwona Kamińska, mgr Magdalena Pietraszko oraz mgr Krzysztof Gaura.