W ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości klasy 8a i 8b czytały fragmenty „Dywizjonu 303” Arkadego Fiedlera, po to aby lepiej zrozumieć film. „Dywizjon 303- Prawdziwa historia” uczniowie wraz ze swoimi opiekunami (P. Magdaleną Pietraszko, P. Iwoną Kamińską oraz P. Ireną Mikusek) obejrzeli w dniu 23.10.2018r. W filmie wykorzystano archiwalne zdjęcia, które już znaliśmy z książki. Rzeczowa relacja P. Fiedlera z Bitwy o Anglię z 1940r., w której polscy piloci odegrali znaczącą rolę świetnie posłużyła za scenariusz do filmu.
Porucznik Witold Urbanowicz, porucznik Zdzisław Henneberg czy podporucznik Jan Zumbach mogliby być autorytetami dla współczesnej młodzieży. Dla tych „wspaniałych szaleńców” Ojczyzna była najważniejsza. Nieustępliwość, umiejętność podejmowania szybkich decyzji oraz brawura i koleżeńskość pomogły powstrzymać niemieckie Masserschmitty. Piękne słowa brytyjskiego Premiera „Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym” zna cały świat.
Książkę Arkadego Fiedlera jako dokument bohaterstwa polskich lotników czyta się jednym tchem, a film ogląda się z zaciekawieniem. Nagrany częściowo w j. angielskim jest świetną lekcją poza szkolną ławką.
Polecamy i książkę i film. Szukajcie bohaterów 100-lecia Odzyskania Niepodległości!