1 i 2 października klasy Va, VI i VII wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę śladami Janosika. Najpierw zwiedzaliśmy zabytkowy XV wieczny kościół w Dębnie wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To w tym kościółku serialowy Janosik brał ślub z Maryną.
Później odwiedziliśmy przystań flisacką w Sromowcach Wyżnych i przejechaliśmy do Szczawnicy. W promieniach jesiennego słońca przechadzaliśmy się najdłuższą promenadą w Polsce wzdłuż potoku Grajcarek. Tak dotarliśmy pod Palenicę, na którą wyjechaliśmy kolejką. Na szczycie czekała na nas nie lada atrakcja – zjeżdżalnia grawitacyjna. Potem wyruszyliśmy na zwiedzanie uzdrowiskowego miasteczka. W Zakładach Wodolecznictwa kosztowaliśmy zdrowotnych wód mineralnych, których nietypowy smak zaskoczył każdego z nas.
Drugiego dnia wraz z panią przewodnik Jagodą pojechaliśmy do urokliwego Wąwozu Homole, w którym, to według legendy, zbójnicy pod wielką sosną ukryli trzy kufry złotych dukatów. Niestety  nie udało nam się ich odnaleźć.
Następnie pojechaliśmy do Niedzicy. Statkiem opłynęliśmy Jezioro Czorsztyńskie, podziwiając otaczające nas góry i dwa zamki. Zwiedziliśmy zamek w Niedzicy, w którym więziono Janosika. Na szczęście nie spotkaliśmy Białej Damy, która podobno do dziś przechadza się po jego murach.
Pani przewodnik oprowadziła nas po zaporze wodnej, a ci, którzy uważnie słuchali, dostali nagrody – ręcznie plecione wełniane skarpety.