Zadanie współfinansowane ze środków Urzędu Gminy Lipowa w ramach działania
„Pokolenie pochylonych głów” – fonoholizm – nałogowe i niekontrolowane korzystanie z telefonów komórkowych
Projekt zakłada:
Warsztaty dla dzieci edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.
Zajęcia skierowane są dla najmłodszych, aby jak najwcześniej uświadamiać dzieci na temat korzyści i niebezpieczeństw wynikających z używania telefonów komórkowych i tabletów.
Formy pracy:
- 45 minutowy warsztat w postaci zabawy z dziećmi/uczniami,
- praca grupowa w oparciu o przygotowane materiały edukacyjne,
- praca angażująca przedszkolaka/ucznia,
- praca z udziałem wychowawcy.
Zakładane rezultaty warsztatów:
- dziecko/uczeń wie, co to jest telefon komórkowy/tablet oraz do jakich ciekawych zadań może być wykorzystywany,
- dziecko/uczeń wie, co dobrego może uzyskać odpowiedzialnie korzystając, z telefonu komórkowego lub tabletu,
- dziecko/uczeń wie, w jaki sposób ciekawie może spędzić swój wolny czas bez używania tabletu czy telefonu komórkowego,
- dziecko/uczeń jest świadomy najważniejszych zagrożeń wynikających z nieodpowiedniego wykorzystywania urządzeń mobilnych,
- dziecko/uczeń wie, w jakich sytuacjach i miejscach powinny być używane telefony komórkowe i tablety,
- dziecko/uczeń wie, że najważniejszy jest bezpośredni kontakt z rodzicami (rozmowa, dotyk, wspólny czas).
Każde dziecko/uczeń uczestniczący w warsztacie dostaje specjalnie przygotowane materiały edukacyjne.
Ponadto dzieci będą mogły wziąć udział w ogólnopolskim projekcie Fundacji Dbam o Mój zasięg „Domowy kodeks odpowiedzialnego korzystania z mediów cyfrowych” www.domowykodeks.pl, który rozpoczął się 16 lutego 2018r.
Idea jest prosta: rodzice i ich dzieci (5-6 latkowie, uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych) wspólnie spisują zasady codziennego używania mediów cyfrowych (takich jak smartfon, tablet, konsola, komputer), zaś spisane postulaty wieszają w domu w widocznych miejscach Dzieci wspólnie z rodzicami starają się przestrzegać tego, na co się wspólnie umówili. Tylko w ten sposób możemy uczyć odpowiednich postaw z kreatywnym i świadomym korzystaniem z cyfrowych dobrodziejstw.
Warsztaty poprowadzą trenerzy FUNDACJI DBAM O MÓJ Z@SIĘG, która realizuje projekty edukacyjno-badawcze skierowane do różnych grup odbiorców w zakresie odpowiedniego korzystania z nowych narzędzi komunikacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem używania telefonu komórkowego. Badaniem zjawiska fonoholizmu zajmuje się dr Maciej Dębski prezes Fundacji Dbam o Mój Zasięg, który przeprowadza warsztaty dla uczniów i wykłady dla nauczycieli oraz rodziców. Ich celem jest ukazanie problemów i zagrożeń, jakie niesie z sobą nałogowe i niekontrolowane korzystanie z telefonów komórkowych oraz udzielenie wskazówek, jak sobie z tym problemem radzić. Warsztaty wpisują się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018 określone przez MEN (pkt 3. Bezpieczeństwo w Internecie. Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych).
Warsztaty odbędą się w placówkach oświatowych. Potrwają dwa dni i poprowadzi je trzech trenerów.
Informacje: Lucyna Pawełek tel. 504 091 944 Fundacja Logopedyczna „Powiem więcej”
Potrzeba przeprowadzenia warsztatów dla dzieci stanowią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na wiedzę z zakresu uzależnień od telefonów komórkowych i tabletów. Ciągłe korzystanie z telefonów komórkowych, brak jasnych i klarownych wytycznych w zakresie jego używania powoduje, iż w szczególności młoda osoba narażona jest na uzależnienie od telefonu komórkowego. Pomimo tego, że termin nie znajduje się jeszcze na międzynarodowych listach chorób (prace w tym zakresie wciąż trwają), istnieje pilna potrzeba oddziaływań profilaktycznych, a niekiedy terapeutycznych skierowanych do osób w młodym wieku. Tym bardziej, że negatywne skutki związane z kompulsywnym korzystaniem z telefonu komórkowego dotyczą nie tylko zdrowia fizycznego (negatywny wpływ na funkcję wzroku i słuchu, zapalenie cieśni nadgarstka i inne), ale również stanów przemęczenia (również zmęczenia informacyjnego), niewyspania, rozproszonej uwagi. Specjaliści twierdzą ponadto, że nałogowe korzystanie z telefonu komórkowego może negatywnie wpływać na poziom zadowolenia z życia, dobrostan psychiczny, umiejętność nawiązania i podtrzymania relacji z innymi, w tym z rodzicami i koleżankami/kolegami.
Warto podkreślić, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała uzależnienie od gier wideo oraz uzależnienie od hazardu jako formę zaburzeń psychicznych. W związku z tym, te dwie formy uzależnień mają trafić na nową listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, która ma zostać opublikowana w maju 2018r.
ŚRODA 4.04.2018r.
SZKOŁA PODSTAWOWA W LEŚNEJ
KLASA II 9.50 – 10.35 dr Maciej Dębski
KLASA III 10.45 – 11.30 dr Maciej Dębski
CZWARTEK 5.04.2018r.
SZKOŁA PODSTAWOWA W LEŚNEJ
KLASA I 8.00 – 8.45 TRENER III
PRZEDSZKOLE LEŚNA
9.30 – 10.15 (STARSZAKI) TRENER III
10.25 – 11.10 (MALUCHY) TRENER III
11.20 – 12.00 (ŚREDNIAKI) TRENER III